Idézet a 2004 októberi Faluújságban megjelent Zenekari hírekbõl:
A fúvószenekar CD-lemezérõl szubjektív érzésekkel
(A zene varázsa)
Igazán boldog lehet Györgyén mindenki, aki felelõsséget érez a felnövekvõ nemzedék neveléséért, életének tartalmassá tételéért, kulturális igényének kibontakoztatásáért.
Harmincöt év zenei nevelésének kézzelfogható bizonyítéka az a mûanyag kazetta, amely azt a zenei ékszert rejti magában, amelyen a Tápiógyörgyei Ifjúsági Fúvószenekar tizenhat mû interpretálásával ad számot az elmúlt évtizedek munkájáról, szorgalmáról, a sok-sok gyakorlásról, fáradozásról, lemondásról, kitartásról, egymás munkájának megbecsülésérõl. A közel hetvenegy perces mûsorból kihallani azt a kohéziós erõt, amely ezt a negyvennégy-negyvenöt fiatalt évek hosszú során egyben tartotta, egyben tartja, hogy az egyéni örömön, sikeren túl hírét keltse falujának igényességérõl, többre-szebbre, tartalmasabbra való törekvésérõl, a szülõföld iránti ragaszkodásáról, szeretetérõl, a zene szeretetének legyõzhetetlenségérõl, a mai fiatalokat sommásan elítélõ, megítélõ nézetek igazságtalanságáról.
Ezek a zenei együttlétek, a próbák kudarcai, a szereplések sikerei, a sok-sok hálás taps, baráti csínyek, önzetlen gesztusok elkísérik a zenekar tagjait az élet napsugaras és borús alkalmain, évein, eseményein. Óriási értéknek tartom a CD lemez kezdeményezését, türelmes munkával való megvalósítását, amelynek meghallgatása után az anyagi támogatókban csak az az érzés támadhat: jobb helyre nem adhatták volna forintjaikat. Tisztelet a múltnak, dokumentum a ma élõknek és palackposta a jövõ generációjának. Bizonyság, dokumentum negyvennégy györgyei fiatal virtuóz zenei felkészültségébõl, a színesen meghangszerelt opuszok díszesnél díszesebb elõadásának, örömérõl úgy mint a karácsonyfa csillagszórója: sziporkázik, de nem fog tüzet. A fúvós együttesnek valami elementáris együttgondolkodása, konok együttérzése adhat ennyi meglátást, megérzést és rajongást és csak ez adhatja a tárgyi, zenei tudásnak és a kifejezés árnyalatainak ilyen bõségét. Tökéletes felszabadultság intonálódik a lemezrõl tisztán, fegyelmezetten. Azt lehet érezni, hogy a zenekarnak mondanivalója van a kiválasztott, betanult, legjobban szeretett és begyakorolt mûvekrõl, – nem csupán száraz kottákat, kottafejeket játszanak, de nagyon ügyelnek a kitûnõ hangzásra, – nem engedve az egyénieskedésnek, – ami az öntevékeny kórusok, zenekarok nagy hibája a legtöbb esetben. Persze a repertoár sokszínûsége, gazdagsága lehetõséget teremt az egyes hangszercsoportok kitûnõ hangzású teljesítményének bemutatására, oly módon, hogy nem a zenei szerkesztõ meg a rendelkezésre álló keverõasztal manipulálásával teremtõdik meg a harmónia, a zenekari hangzás hitelessége. A harsonák tiszta hangzása, a fuvolák, klarinétok átéléssel fújt dallamai, a trombiták, a szárnykürt intonációi, a tuba és a szaxofon kísérõés szóló részei, a tenor és bariton dallamai, a fegyelmezett és pontos belépésû ütõsök együtt tudják biztosítani a zenekar friss színeit, sziporkázó ötletek, stílusos hangzását, a felhangzó mûvek drámai erejét, a bánatos dallamok érvényesülését, zenei tömbök ünnepélyességét, tréfás, karikírozó motívumok, táncos ritmusok és lágyan éneklõ melódiák stílusos megszólaltatását. Mindez a lemez nagyvonalú válogatásának, a zenei anyag sokszín ûségének, átgondolt szerkesztésének köszönhetõ.
Latin közmondás szerint „változnak az idõk és mi is változunk bennük”. A zenemûvészetre vonatkoztatva is érvényes e mondás, hisz az idõ megváltoztatja a mû és a hallgató viszonyát, erre számtalan példa van a zenetörténetben is, ez erre a zenei anyagra is és a lemezre is jó példa.
Valahányszor újra hallgatjuk a györgyei ifjú fúvósok CD-jét, mindig újabb és újabb szépségeket, ihletett pillanatokat, új élmények erejét fedezhetjük fel, mert bizonyságát adják annak, hogy egyformán bánnak a klasszikus feldolgozásokkal és szívükhöz, lelkükhöz, korukhoz oly közelálló mai modern feldolgozásokkal.
Ihletetten szól a magyar fül számára oly kedves, történelmi idõket idézõ századfordulós promenádés induló pattogó, tömör hangzásvilága, a verdis-rossinis ünnepi komolyság, a mai modern zene motívumainak szellemes feldolgozása. A Rákóczi évforduló közelében meg nemzeti identitásunkat erõsíti, a kuruc világ képeit, történelmi tablóit idézi a magyar lélekhez oly közelálló vokális hatással, finom ének érzéki szépségével megszólaló tárogató. Megszólaltatójának ezúton is csak gratulálni lehet, meg azt fájlalni, hogy neve nem került fel a borítóra. nagyon megérdemelte volna, – így csupa nagybetûkkel: SZÓTÉR BÉLA.
Balázs Árpád hét perces „Kuruc képek” alkotásának gondos kidolgozása, a zenekari kíséret finomsága, majd a zenekari részek magával ragadó ünnepélyességgel, frissességgel idézik a magyar történelmi eseményeket, a zeneköltõi ihletettséget.
Toperczer Tibor karmester a tõle megszokott határozottsággal, a fúvós irodalomban való jártassággal gazdája e lemezfelvételnek is, mint annyi sikeres szereplésnek is. Hála Istennek, hogy a magyar földön, a magyar faluban ennyi zenei tehetség lát napvilágot és kap kibontakozási lehetõséget, ezt bizonyítandó, hogy Bartók-Kodály országára való hivatkozás nem üres szólam.
Ezzel a szubjektív véleményalkotással szeretném viszonozni Vágány Péter lelkes zenekari tag, fiatal barátom figyelmességét, önzetlen baráti gesztusát, amellyel megajándékozott, lehetõvé téve, hogy gyönyörködhetem a zenekari felvétel szépségében, fiatalos örömében.
A lemezborító tablóját is szívesen elnézegetem, mert póztalan öröm, boldog lelkek mosolygása hirdeti a közös munka, az együttzenélés felszabadultságát, a zene közösséget formáló erejét, a Debussy-i mondást: „A zene ott kezdõdik, ahol a szó hatalma véget ér”.
Siker meg ott kovácsolódik, ahol van kitartás, türelem, megértõ szülõk és szorgalmas fiatalok. E CD-lemez igazi forrása 1970. december 11-re datálható, amikoris Bartók Béláné Pásztory Ditta, ifjabb Bartók Béla és a Bartók kutató Denis Dilla belga professzor jelenlétében Mátyás Attila tanító vezénylésével a Tápiógyörgyei Általános Iskola furulya-együttese elõadta Bartók: „Gyermekdalok” címû alkotását és Pásztory Ditta könyvajándékkal gazdagította az iskolai könyvtárat, – hálából.
Az emberi feledékenységet a megõrzött eredeti dokumentumok pótolják és figyelmeztetik: feledni lehet, hamisítani nem. Ez hozzátartozik a lemez történelmiségéhez, felbecsülhetetlen értékéhez.
Bihari József, 2004 októberi Faluújság
A CD megvásárolható 2000 Ft/db áron a zeneiskolában és a könyvtárban. Az elérhetõség menüpont alatt veheti fel a kapcsolatot, ha egyéb kérdése lenne. Köszönjük.