Zenekar története

A Tápiógyörgyei Ifjúsági Fúvószenekar múltja az 1966-os évre nyúlik vissza, amikor is megalakult az iskolásokból a településen a furulyaegyüttes, amit késõbb az úttörõzenekar váltott fel. A községben a kezdetektõl napjainkig folyamatos volt a közösségi zenélés. 1990-tõl Toperczer Tibor a Tápiógyörgyei Ifjúsági Fúvószenekar karmestere. A zenekar korábbi sikersorozata folytatódott, több felkérést kapott határon belülrõl, illetve azon túl, aminek igyekeztek eleget tenni. 1994-ben a zenekar – új tagokkal – ismét ellátogatott az olaszországi testvérvárosába, Dosoloba. 1995.október 11-én Svájcba utazott a zenekar meghívásra, ahol sikeres fellépésükkel erõsítették testvérvárosi kapcsolatunkat Wünnewil-Flamatt településsel.
Az elsõ minõsítõ hangversenyre 1996. június 28-án került sor az általános iskola aulájában, amelyen koncert- és showzene kategóriában nemzetközi ezüst diplomát kapott a zenekar. Ez a kiemelkedõ eredmény méltán mutatja a zenekar tagjainak, Toperczer Tibor karmester és Szótér Béla tanár áldozatos munkáját.
A Községi Képviselõ-testület a 76/1996.(VII.15.) számú határozatával a zenekart „Önkormányzati Dicséret”-ben részesítette.
1998.május 23-án a budai Várba kapott meghívást a zenekar a III. Budavári Történelmi Indulók Fesztiváljára, ahol különdíjjal jutalmazták a fiatalokat.
Hatalmas sikerrel szerepeltek és azóta állandó résztvevõi a Szolnokon megrendezett Nemzetközi Fúvószenekari Találkozónak. Ezt követõen meghívást kaptak a IV.Szolnoki Katonazenekari Találkozóra is.
1998.decemberében az ORFK budapesti székházában; karácsonyi hangversenyt adtak. Több alkalommal tett eleget a zenekar különbözõ települések meghívásainak.
1999-ben a csapat a gyönyörû Erdélybe látogatott, a község testvérvárosába, Torockóba. 2000. június 4-én ismételten megmérette magát a zenekar, a minõsítõ hangversenyen show és menetzene kategóriában nemzetközi aranydiplomát ítélt meg részére a zsûri.
2000 júliusában a zenekar a gyulai VII. Nemzetközi Tûzoltózenekari és Majorette Fesztiválon szerepelt sikeresen, ahonnan két oklevéllel és serleggel tértek haza; „A legszínesebb mûsor”, valamint Szótér Béla „Szólista különdíj”-ban részesült.
2000 októberében megalakult a Tápiógyörgyei Ifjú Fúvósokért Egyesület, amely alapvetõ céljának és feladatának tûzte ki a zenekar támogatását. Az alapító közgyûlés az egyesület elnökévé Petényiné Hamar Mártát választotta.
Az egyesület feladatának tekintette a zenekar fellépéseinek, az utaztatások szervezését, valamint a zenekari tagok fellépõ ruháinak beszerzését. Az egyesület még szponzorok felkutatásával segíti a zenekar életét, mûködését.
2001 májusában zenélt a zenekar a tápiószelei Nemzetközi Béke Nyugdíjas Világtalálkozón, nyáron Abádszalókon, majd szeptemberben sikeres jótékonysági hangverseny került megrendezésre a tápiógyörgyei templom tetõszerkezetének felújítására.
2002 elején egy igazán nemes községi ünnepélyen szerepelt a zenekar; a helyi Vöröskereszt Szervezet megalakulásának 120 éves évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségen. Áprilisban Albertirsán, az ottani Gerje-Party Fúvósegylet meghívására egy közös zenekari fellépésen vett részt. Májusban az immár második alkalommal megrendezett Nemzetközi Béke Nyugdíjas Világtalálkozón szerepel, majd júniusban az Abonyi Fúvószenekari Találkozón vettek részt.
Júliusban Gyulán, a Tûzoltózenekarok Nemzetközi Fesztiválján szerepeltek hatalmas sikerrel, elnyerték a „Legkiválóbb szórakoztató mûsorért” díj mellett, a „legjobban öltözött zenekar” címet is!
Szeptemberben a zeneiskola névadó ünnepsége alkalmából házigazdája volt a vezetõség az avatást követõ hangversenynek és a kellemes vacsora mellett eltöltött estének. Elkészült a zenekar zászlaja, amelyet az Önkormányzat készíttetett el és adományozott a zenekarnak és a névadó ünnepség keretében került átadásra. A zenekari tagok pályáztak a zászló tervével, a többség által legszimpatikusabbnak talált terv valósult meg. Novemberben került sor az elõször, de a tervek szerint hagyományossá teendõ „Tápiómenti Ifjúsági Találkozóra”, melyen a Tápiómenti Néptánc Együttessel közös mûsorban léptek fel. 2003-ban kiemelkedõ esemény volt a község életében a május 25-i ünnepség, amikor is sor került a hagyományos Hõsök Napi megemlékezésre, valamint az új önkormányzati konyha átadása. Természetesen a zenekar fellépett mindkét rendezvényen. Részt vettek a Pest megyei Fúvószenekarok Nagykõrösi rendezvényén. Egy tartalmas és élményekben gazdag napot töltöttek el.
Ebben az évben elõször került megrendezésre a községi Falunap és az est folyamán nagy sikerrel fellépett a zenekar is. Augusztus elején a zenekar az erdélyi testvértelepülés, Torockó meghívására koncertkörúton vett részt a torockói völgyben.
Újszilváson és Szentmártonkátán a falunapokon, Szolnokon a Mézes fesztiválon léptek fel. 2004 év elején a farsangi szezont a zenekar egy igazi álarcos-zenés mulatsággal zárta, ami nagyon nagy sikert aratott úgy a zenekari tagok körében, mint a nagyszámú érdeklõdõk körében. Ez évben is több fellépése volt a zenekarnak; de a legfontosabb esemény a zenekar életében is ehhez az évhez kötõdik, június 27-én volt az elsõ CD-lemez felvétele, majd megjelentetése. A CD-lemez a „Fújdonság” címet kapta, melynek bemutató koncertje szeptember 25-én volt. Ez a lemez, ha láthatatlanul is, de mindig összeköti a zenekari tagokat, akik részt vettek az elkészítésében.
Természetesen a Gyulai Tûzoltózenekari Fesztiválról ez évben sem maradhattak le, a zenekar hírnevéhez méltóan, sikeresen szerepeltek. A fellépések helyei: Szabadkígyós, Budapest Plázs, az olaszországi Rivarolo del Re település.
2005 februárjában immár hagyományosan megrendezésre került a „farsangi koncert”, ami ismételten nagy sikert aratott. Március 18-án a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpont „B” pavilonjában léptek fel. Elõször fordult elõ, hogy itt Tápió-vidéki együttes léptett fel. Április 16-án „Szabad egy táncra”… címmel zenés, táncos estet szerveztek eredményesen. Vidám, hangulatkeltõ, lábatmegmozgató zenedarabokat mutattak be. A zenekar mûsorát követte a zenekar tagjaiból verbuválódott 5 fõs kiscsapat, akik zenét szolgáltattak a továbbiakban a tánchoz, majd õket követõen „Nosztalgia diszkó” volt. Április 23-án a Rácz Aladár zeneiskolában lépett fel a zenekar, ahol a porphyria betegségben szenvedõk javára lett felajánlva a koncert bevétele. Május 8-án a Tápiószelén hagyományosan megrendezésre kerülõ Nemzetközi Nyugdíjas Találkozón léptek fel, ahol már rendszeres meghívottnak számítanak. Május 15-én, Pünkösd elsõ napjára meghívást kaptak Gyulára, az ott élõ német nemzetiségûek találkozójára. A fellépések között szerepelt még Gyömrõ és 2005. július 9-én a tiszakécskei strandon léptek fel.